Version2 Podcast

  • Autor: Vários
  • Narrador: Vários
  • Editor: Podcast
  • Duración: 2:37:24
  • Mas informaciones

Informações:

Sinopsis

Version2 udgiver løbende podcasts med debat, interviews og holdninger inden for teknologiens verden med et særlig fokus på it.

Episodios

  • Hvordan skal vi konkurrere mod en IQ på 12.000?

    22/12/2016 Duración: 11min

    Computeren kommer til at udkonkurrere mennesket, i takt med at supercomputere og intelligent software gør det for risikabelt at overlade flyveledelse, diagnoser m.v. til den menneskelige hjerne.

  • V2 Interview uge 45 Martin von Haller Grønbæk, Bird & Bird

    06/11/2015 Duración: 25min

    Hør it-advokat Martin von Haller Grønbæk fortæller om, hvordan Bitcoin-teknologien blockchain kan revolutionere juridiske kontrakter.

  • V2 Interview uge 44 Martin Overton, IBM

    30/10/2015 Duración: 30min

    Hør white-hat hacker Martin Overton fortælle om sit arbejde som digital indbrudstyv.

  • V2 Interview uge 43 Freshland

    21/10/2015 Duración: 35min

    Den danske it-startup Freshland støder på nogle voldsomme forhindringer i forsøget på at skabe en online markedsplads for landmænd og supermarkeder.

  • V2 Interview uge 42 Søren Lauesen, ITU

    16/10/2015 Duración: 28min

    Skats skandaleramte it-system EFI kom aldrig til at fungere. Men hvad gik der egentlig galt, og er der noget, vi kan lære i forhold til offentlige it-systemer, så det ikke sker igen. Version2's journalist Henning Mølsted taler med professor på IT-Universitetet Søren Lauesen om EFI og offentlige fejlslagne offentlige it-projekter.

  • V2 Interview uge 41 Michael Hay, Hitachi

    09/10/2015 Duración: 24min

    Avancerede computersystemer cruncher igennem terabytes af data fra blandt andet sociale medier og overvågningskameraer og kan efterhånden forudsige forbrydelser, før de sker. Version2's journalist Elias C. Lundström taler med chefingeniøren Michael Hay fra den japanske teknologi-gigant Hitachi om Predictive Crime Analysis.